Resekcia hlavice stehennej kosti u psov a mačiek
Možno to znie ako hrozný operačný výkon, ale je to celkom jednoduchý zákrok, ktorý sa vo veterinárnej praxi robí pomerne často. Najmä u mačacích pacientov. V dnešnom článku vám prezradíme, čo presne tejto operácii resekcia hlavice stehennej kosti predchádza, ako operácia prebieha a ako by malo vyzerať pooperačné obdobie.

Bedrový kĺb je tvorený hlavicou stehennej kosti (hlavica femuru), ktorá zapadá do kĺbovej jamky panvy. Hlavica je v kĺbovej jamke držaná pomocou väzu ligamentum teres a kĺbovým puzdrom, ktoré celý kĺb obklopuje a spevňuje.
Hlavica stehennej kosti a jej resekcia
Resekciou kĺbovej hlavice sa rozumie jej odrezanie v krčku stehennej kosti, tým sa preruší kostný kontakt a odstráni zdroj bolesti. Viete, že RTG snímky u svojho psieho kamaráta si môžete v rámci prevencie alebo pri podozrení na DKK nechať stanoviť u od 3. mesiaca veku šteňaťa u skúseného veterinárneho lekára, ktorý sa aj oficiálnym posudzovateľom v rámci plemena?
Prečo sa operácia musí vykonávať?
Je viac dôvodov, prečo je táto operácia indikovaná.
- Jedna z možností je ISCHEMICKÁ NEKRÓZA HLAVICA FEMÚRU, čo je vzácne ochorené niektorých menších plemien (yorkshire terriér, pomeranian, čivava, jack russel terriér, mops a ďalšie). Jedná sa o poruchu cievneho zásobenia spomínanej oblasti a to buď z dôvodu traumatického alebo genetického. Niektoré vznikajú aj bez viditeľnej príčiny. Pokiaľ je krvenie zásobenie porušené alebo inak patofyziologické, môže dochádzať práve k nekróze v oblasti hlavice femúru (stehennej kosti), čo si žiada chirurgické ošetrenie. Pýtate sa prečo? V mieste, kde je nekróza kosti, dochádza k neustálej traumatizácii mäkkých okolitých tkanív, čo spôsobuje bolesť pri pohybe zvieraťa. Je to veľmi nepríjemné a nekomfortné pre daného jedinca. Jedinou možnosťou vyriešenia týchto problémov je práve spomínaná resekcia hlavice stehennej kosti.
- Ďalšou možnou príčinou je dysplázia bedrového kĺbu (DKK), pretože pri nej je kĺb voľnejší a hlavica stehennej kosti z jamky pri nej čiastočne vyskakuje. V tomto mieste nefyziologického trenia a pohybu následne vzniknutá artróza, ktorá je pre zviera bolestivá, čo sa prejavuje neochotou na pohyb, krívaním, problémy pri vstávaní, problémy „než sa rozíde“. Tento stav je typický pre psie a mačacie starúšky – to je úplne normálne a tieto stavy sa riešia tlmiacimi liekmi na bolesť a vhodnou kĺbovou výživou. Metóda resekcie hlavice femúru je určená psom s vysokým stupňom artrózy v mladšom veku a limitujúca pre tento zákrok je iba hmotnosť pacienta a to do 20 kg.
- Genetické predispozície majú aj mačky, a to plemená: mainské mývalie, devónsky rex, siamská a himalájska mačka, ďalej aj perzská, habešská a bengálska mačka. U psov sú geneticky podmienené plemená retrievery, kólia a ďalšie.
Po akejkoľvek operácii príde mäkký pelech vhod každému hafanovi.
Ako operácia prebieha?
Pri chirurgickom výkone, ktorý sa vykonáva v precízne sterilnom prostredí, sa odhalená deformovaná hlavica stehennej kosti odstráni a ostré okraje rezu sa zbrúsia tak, aby ďalej netraumatizovali okolité tkanivá a nespôsobovali bolestivé stavy aj po operácii. V dôsledku hojenia sa operované miesto „spojí“ s panvicou väzivovým kĺbovým puzdrom a silnou svalovinou stehenného svalov a stáva sa tak po vyhojení plne funkčný.
Čo je dôležité v období rekonvalescencie?
Teraz po operácii je najväčší dôraz kladený na postupnú rehabilitáciu a zodpovedný prístup majiteľov, ktorý je v tomto prípade úplne kľúčový. Napriek tomu ešte chvíľu potrvá, kým začne váš parťák nožičku normálne používať. Je to z dôvodu viditeľnej bolestivosti a hojenia okolitých mäkkých tkanív. Záleží aj na okolnostiach, ktoré predchádzali operácii. Či sa jednalo o stav traumatický alebo geneticky podmienený. Pokiaľ problém trval dlhšie, je teda logické, že aj rekonvalescencia nebude blesková. Závisí to aj od miery osvalenia operovanej končatiny. Pri dlhodobejších problémoch s pohybovým aparátom dochádza k atrofii svalov a je tak potom ťažšie dostať končatinu do pôvodnej kondície. To sa však spraví kvalitnou rehabilitáciou, ktorú predpíše váš veterinárny operatér.
Cieľom rehabilitácie je zachovanie rozsahu pohybu, nasvalenie atrofovanej končatiny a zapojenie končatiny do bežného pohybového rámca. Dôležité v rámci fyzioterapie je ošetriť aj preťažované časti tela.
Mohlo by vás zaujímať
- Abnormality stolice u zvierat
- Psy a dedičné očné vady v skratke
- Besnota – smrteľná nákaza
- Eutanázia zvieraťa alebo keď nastane čas...
- Malígny lymfóm u zvieraťa
- Pečeňové ochorenie u psov a mačiek v skratke
- Sexuálne prejavy šteniat
Budete pravidelne dochádzať na kontroly k ortopédovi, ktorý vášho psíka či mačičku operoval a budete s ním veľmi konzultovať stav a posuny, ktoré váš parťák za tých pár týždňov v rámci pohybu urobil. Dajú sa nasadiť aj lieky proti bolesti, ale vzhľadom na to, že potrebujeme aby zviera končatinu nejakú chvíľu nezaťažovalo, dávajú sa iba na pár dní bezprostredne po operácii. Akonáhle totiž zaberú lieky proti bolesti, zviera zabudne, že ho nôžka bolela a bude jej zaťažovať viac, než je žiaduce - čo rozhodne nechceme. Menší bolestivý stav nám teda udržuje zvieratká v kľudovom režime. Samozrejme celkový manažment bolesti riadi veterinárny lekár, ktorý vie, čo robí.
Zaujal vás tento článok?
Objavte ďalšie zaujímavé články, ktoré by vám mohli uniknúť! Pravidelne pre vás vyberáme to najzaujímavejšie – inšpiratívne príbehy, užitočné tipy aj aktuálne dianie, ktoré stojí za vašu pozornosť. Preskúmajte, čo ďalšie sme pre vás pripravili, a nenechajte si ujsť šancu byť o krok napred!
Modrý okrúhly pelech TAMMY Trixie
Skladom
27,19 €