black

Mops a jeho ploský ňufák ... Odkiaľ sa vzal?

16.05.2018

Mopslíci patria medzi jedno z najobľúbenejších psích plemien vôbec. Od ostatných psíkov ich odlišuje ich jedinečný vzhľad, na ktorom sa silne podieľa spľasnutý ňufák. Napadlo vás niekedy, prečo majú mopslíci tak špecifický vzhľad? Vedci sa touto otázkou pomerne intenzívne zaoberali a tento rok prišli so zaujímavým poznatkom.

Mops, pes obľúbený

Hoci mopslíci vzhľadovo nespadajú do žiadnej definície podmanivej krásy, stále viac a viac sa tešia obľube u milovníkov psov. Sploštený ňufák, neustále vyvalené oči, malé zavalité telíčko, prasací chvostík. Všetky tieto ukazovatele mu na obľúbenosti neuberajú, ba naopak. Ale čím to je?

Jeho vzhľadové hendikepy úplne vynahradí ich charakter. Značná sebestačnosť, ale predovšetkým nesmierna príjemnosť, oddanosť svojmu majiteľovi. Vysoká miera inteligencie hneď v závese.

Špecifické črty ako hendikep

Mopslíkove vyvalené oči a sploštený ňufák spôsobujú niekoľko zdravotných problémov. Oči si ľahko poraní a vďaka ploskej tvári sa mopslíkom horšie dýcha. Za všetky tieto črty môže kríženie tohto starého psieho plemena, ktoré trvalo celé stáročia.

Proces šľachtenia skrátil mopslíkom nos takmer úplne do splošteného tvaru. A vznikla tak u nich vôbec najkratšia hlava zo všetkých psích plemien.

”Mopslie trio" :)

 

Hoci mopslíci vzhľadovo nespadajú do žiadnej definície okúzľujúcej krásy, stále viac a viac sa tešia obľube u milovníkov psov. 

♥♥♥ 

Mopslík pri kúpaní :)

Krátka lebka vďaka mutácii

Pri porovnávaní psích lebiek vedci zistili, že všetky plemená psov s krátkymi hlavami majú spoločnú mutáciu. Tá potláča určitý gén (SMOC2). Tento gén má za následok práve toto preťahovanie lebky. Mutácia však nie je jediná, ktorá zapríčinila, že sa mopslíci pýšia najkratšiou lebkou medzi psími plemenami. Po ďalších dôvodoch vedci stále pátrajú.

O pôvode mopslíkov

Vďaka starostlivému skúmaniu lebiek prišli vedci s odhalením, že mopslíci majú svojho najbližšieho príbuzného v mastifovi. K prvému šľachteniu dochádzalo v Číne alebo v Tibete. Mopslíci tu robili zdarných spoločníkov tibetským duchovným učiteľom. Po Európe sa začali šíriť až na prelome 16. storočia. 

O tom, akí sú mopslíci srandovní spoločníci, sa môžete presvedčiť v nasledujúcom videu: 

 

Milí milovníci mopslíkov, ak sa rozhodnete zaobstarať si tohto malého a milého psieho trpaslíka, určite si s ním užijete mnoho zábavy. :) 

Tím Vášho Chovateľa :)

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.