black

Môže vášho psa spáliť slnko?

21.05.2018

Úpal alebo "obyčajné" spálenie slnkom ... Počas letných slnečných dní je táto situácia na dennom poriadku. Môže však slnko zraniť aj vášho chlpáča? Alebo ho srsť drží v bezpečí a tvorí proti slnku nepriepustnú hradbu?

Kdo podlieha ohrozeniu…

Pravda je taká, že niektoré psy podliehajú väčšiemu ohrozeniu spálenia od slnka ako iné. Všeobecne ide o naháčov, krátkosrsté, svetlé psy. Úpal môže stretnúť každého hafana bez rozdielu rás a farieb.

Medzi najnáchylnejšie miesta, ktoré slnko často svojimi lúčmi poraní, patrí nos, očné viečka, uši, brucho a priestor okolo papule.

Príznaky spálenia slniečkom

Úpal u vášho psíka rozhodne neignorujte. Vystavovať psa zbytočne horúcemu letnému slnku nie je na úžitok rovnako ako pre nás ľudí. Zvyšuje sa u nich riziko vzniku rakoviny kože. Spálenie sa pre psíkov stáva rovnako bolestivé a nepríjemné ako pre ľudského jedinca. Pri tropických teplotách venujte svojim chlpáčom zvýšenú starostlivosť. 


Príznaky spálenia sa veľmi podobajú tým u ľudí, všímajte si teda napr.:

  • Začervenalá citlivá koža
  • Suchá až popraskaná koža.
  • Kučeravenie srsti na konci uší.
  • Pes je abnormálne citlivý na dotyk, aj pri obyčajnom hladení môže kňučať.
  • Silnejšie spálenie vyvoláva u psov miernu horúčku.

Konkrétne plemená citlivé na úpal

Pripomíname, že každý pes môže utrpieť popáleniny, ak bude neprimerane dlho vystavený priamemu slnku bez ochrany. Niektorým plemenám však stačí málo a dôjde u nich k slnečnému úhonu. Spravidla ide o tieto psie plemená: dalmatín, pitbull, chrt, boxer, zlatý retriever, zlatý labrador, čínsky chocholatý pes. 

V horúcich letných dňoch nenechávajte svojho psíka hodiny na slnku 

Ako chrániť psa pred slnkom

 Vyhľadávajte tieň. Rozhodne nenechávajte v sparných dňoch plných slnečných lúčov vášho hafana hodiny na slnku. Týmto postupom ho budete chrániť aj pred prehriatím. Kontrolujte správny prísun vody.

 Ochranné prípravky proti slnku. Ale len tie pre psov. Ľudské prípravky spravidla obsahujú množstvo umelých prísad, ktoré u psíkov dráždia ich kožu. Siahajte po prírodných produktoch, ktoré sú 100 % bezpečné. Rizikové miesta ako ňufák, papuľu a ďalšie psovi namažte.

 Starostlivosť o labky. Aj tie v horúcom počasí trpia. Pes môže šliapnuť na rozpálený asfalt. Dlhšia prechádzka po betónovom povrchu tiež nie je úplne to pravé orechové. V prvom rade sa snažte týmto oblastiam vyhýbať. Ak to nie je možné, kúpte vášmu psíkovi topánky, ktoré ho pred horúcim povrchom ochránia

 Milí psíčkari, prajeme Vám a Vašim chlpáčikom krásne bezstarostné leto plné radostných zážitkov a hlavne nech Vás slniečko nespáli. :)

Tím Vášho Chovateľa :)

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.