black

Rozpoznajte včas príznaky dehydratácie u psov a mačiek

22.05.2018

Ako už z minulého článku viete, každý pes (i mačka) musia počas dňa vypiť dostatočné množstvo vody a už aj nízke percento dlhodobej straty vody u nich vedie k vážnym ťažkostiam. Predísť naozajstným problémom môžete tak, že sa naučíte rozpoznávať počiatočné známky dehydratácie.

Ak pes alebo mačka dlhodobo vykonáva zvýšenú aktivitu, riziko dehydratácie sa u nich zvyšuje. Rýchlejšie sa odvodňujú psíkovia a mačičky staršieho veku, choré, gravidné a dojčiace sučky a mačky. U maznáčikov pamätajte na neustály prísun vody predovšetkým v sparných dňoch.

Počiatočné známky dehydratácie

  • Málo energie.
  • Zviera nejaví záujem o jedlo.
  • Suchá papuľa.
  • Vodnaté oči ako pri nástupe choroby. 

V horúcich letných dňoch dbajte ma dostatočný prísun vody pre Vašich miláčikov

Testy dehydratácie

Existujú aj dva jednoduché testy, vďaka ktorým zaručene zistíte, či je váš pes dostatočne hydratovaný. Tieto testy vykonávajú aj veterinári pri podozrení na dehydrovaného psa. Rovnaké testy platia aj pre mačky.

Test č. 1: Uchopte jemne psa za kožu na zátylku alebo medzi lopatkami a ľahko ju vytiahnite. Potom kožu pustite a pozorujte, či sa vracia späť na svoje miesto. Ak sa koža hneď vracia, tak ako má, pes je dostatočne zavodnený. Ak sa vracia pomaly a pôsobí nepružne, pes vykazuje známky dehydratácie.

Test č. 2: Zatlačte prstom jemne na psie ďasná, tak aby sa na mieste odtlačku prsta objavilo biele miesto. Pokiaľ toto miesto ihneď po prsta sčervená, váš maznáčik je úplne v poriadku. Ak sčervenanie do pôvodného stavu trvá dlhšie, navštívte veterinára. 

 

Ako zakročiť

U menej závažných prípadov stačí podanie rehydratačného roztoku a dostatočné množstvo vody. Pri závažných prejavoch dehydratácie určite vyhľadajte veterinára, ktorý podá zvieraťu infúziu. Majte na pamäti, že u malých psíkov a mačiek je riziko dehydratácie väčšie.

Voda vo fontánkach a bazénikoch je v letných horúčavách pre psíky aj mačičky vítaným osviežením

Rada na záver:

Misku na vodu udržujte vždy plnú vody a občas kontrolujte, že váš maznáčik pije. Dehydratácia u neho môže nastať rýchlo, v teplejšom prostredí aj v priebehu jednej hodiny. Dostatočný prísun tekutín strážte, ak váš štvornohý miláčik zvracia alebo má hnačku

Tím Vášho Chovateľa :) 

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.