Stane sa to z čista jasna. Vrčanie, štekot, pevný stisk a nasledujú pánove slzy. Čo v takom prípade robiť a ako sa zachovať? A možno tejto situácii preventívne predísť?
Môžete sa stretnúť s dvoma typmi majiteľov psov. Jedni sa budú cítiť za poškodenie vášho psíka zodpovední, odovzdajú vám na seba svoj kontakt alebo s vami dokonca pocestujú k veterinárovi.
Druhým, a áno aj na takých môžete vonku naraziť, to bude jedno a chladnokrvne odídu.
Existujú vôbec nejaké zákony, ktoré zaväzujú občanov, aby v takomto prípade odovzdali poškodenému svoje osobné informácie? A ako túto situáciu riešiť?
„Iba“ priestupok
Pokiaľ pes napadne psa, ide o priestupok, ktorý poškodený musí v prvom rade dokázať. V prípade, že ste pri tom iba vy a majiteľ druhého psa, ktorý situáciu poprie, ide bohužiaľ o tvrdenie proti tvrdeniu.
Budete potrebovať buď svedkov alebo čisté konanie druhého pána. Vyfotenie pokúsaneho zvieraťa počas ošetrenia veterinárom na klinike bohužiaľ nestačí.
Keď sa vina preukáže
V prípade, že sa vina jasne preukáže, má majiteľ psa povinnosť liečbu a výdavky na veterinárnej klinike uhradiť.
Poistenie
Existuje aj možnosť nechať si svojho maznáčika poistiť na liečenie po úraze, pri chorobe aj proti škodám, ktoré môže pes spôsobiť. Poisťovne si dobre uvedomujú obrovské množstvo domácich maznáčikov, ktoré Slováci doma chovajú a preto už niekoľko rokov ponúka túto možnosť v portfóliu svojich služieb. Vopred si ale rozmyslite, či sa vám to oplatí a spočítajte si náklady. Poistenie miláčikov totiž nie je práve najlacnejšia záležitosť.
Predchádzajte problémom
Áno, svojím správaním môžete psiemu uhryznutiu sami zabrániť.
- Pokiaľ viete, že je váš pes nevraživý voči iným psom, držte ho na krátkom vodítku a to prevažne v miestach, kde je veľká pravdepodobnosť interakcie s inými psami.
- V parkoch buďte opatrní a ak pustíte vášho psa navoľno, uistite sa, že dobre zvláda povely a dokáže sa k vám na zavolanie vrátiť. Zároveň ho jedným okom vždy sledujte. Parky totiž predstavujú veľkú pravdepodobnosť psích šarvátok.
- Držte sa ďalej od voľne pobiehajúcich psov.
- Keď viete, že je niektorý pes agresívny, preventívne sa mu vyhýbajte.
Prvá pomoc
Správne poskytnutie prvej pomoci môže psíkovi zachrániť život. Drobné rany ošetrite čo najskôr. Ideálne je použiť dezinfekciu a pitnú vodu. O väčšie a skryté poranenia sa musí postarať veterinár. Miera poškodenia nemusí byť na prvý pohľad často ani viditeľná, pretože mnohokrát ide o vnútorné zranenia. Psíka prevezte k veterinárovi čo najskôr. Niekedy môže hrať úlohu každá minúta.
32%
Lekárnička Trixie
Lekárnička prvej pomoci pre psy a mačky by nemala chýbať v žiadnej domácnosti so psom a mačkou.
7,29 €