383 800 199
Brit Premium 5+1 konzerva
Fitmin krmiva

Čo robiť, keď psa uštipne zmija

Blogujeme Pridané 03.10.2019

Ako sa zachovať v prípade, keď psa uštipla zmija? Existuje šanca, že sa pes uzdraví? Môže byť hadie uštipnutie pre psov smrteľné?

Vretenica obyčajná (Vipera berus) je našťastie jediným jedovatým voľne žijúcim hadom na Slovensku. Patrí medzi kriticky ohrozené druhy živočíchov a je chránená. Stretnúť sa s ňou môžete na prechádzke s chlpáčom nielen v divokej prírode, ale aj v blízkosti miest a dedín.

Preto je dôležité vedieť, ako sa pri uštipnutí psa zachovať a ako vôbec uštipnutie na psovi spoznať. Vretenica sa spravidla po uštipnutí ihneď odplazí preč, takže samotnú interakciu hada so psom majiteľ vo väčšine prípadoch nevidí.

Ako spoznať uštipnutie

Psa uštipnutie bolí a pri útoku zmije sa navyše zľakne, takže môžete zaznamenať náhle hlasné zakňučanie a uskočenie psa. Psičkár väčšinou zranenie odhalí až na základe reakcie mäkkých tkanív psa v danom mieste zranenia.

Základné prejevy: bolestivý opuch, začervenanie, krvný výron

Vážné prejavy: dusenie, zvracanie, svalová slabosť, omdletie, sťažené dýchanie, svalové kŕče, zlyhanie krvného obehu

Ohrozenie na živote?

Uštipnutie hada môže byť pre psa život ohrozujúce. Záleží na mnohých faktoroch. Rolu hrá okrem iného aj obdobie. Uštipnutie na jar predstavuje oveľa väčšie riziko ako na jeseň. Na jar majú zmije v jedových vačkoch väčšiu zásobu jedu, ktorý je navyše veľmi toxický. Nahromadil sa v nich počas zimy - v období, kedy zmije nelovili. V priebehu leta zmija jed postupne stráca. Veľký problém hrá tiež uštipnutie do hlavy, krku alebo hrudníka, cez ktoré sa jed dostane veľmi rýchlo do celého tela.

Uštipnutím reaguje zmija iba v sebaobrane. Jedom sa snaží šetriť, pretože ho potrebuje primárne pre lov koristi. Preto môže niekedy dôjsť k suchému uštipnutiu (napr. krátko po lovu). To znamená, že sa do tela počas uhryznutia jed vôbec nedostane. Vretenica je navyše veľmi plachá. Väčšinou pred psom aj človekom radšej utečie preč. Zaútočí iba vtedy, ak sa cíti ohrozená na živote.

Uštipnutie je nebezpečné najmä pre

  • malé plemená psov,
  • šteňatá,
  • staršie psy,
  • choré psy.

Šanca na prežitie a uzdravenie

Nemožno stanoviť jednoznačné pravidlo šance na prežitie chlpáča. Ako už sme spomenuli, veľkú úlohu hrá kondícia psa, vek, veľkosť plemena, ročné obdobie i miesto na tele, kde uštipnutie schytal. Uštipnutie do labky a nohy je pre psa lepšie. Jed sa do tela dostáva pomalšie. Prax veterinárnych lekárov je taká, že prežiť môže pokojne starší menší pes, naopak zraneniu môže podľahnúť dospelý veľký chlpáč. Jedno je ale isté. Čím skôr psa dostanete k veterinárovi, tým sa šanca na prežitie mnohonásobne zvyšuje!!!

Zmije obecná

Zmiju spoznáte podľa výraznej kľukatej čiary na chrbte. Existujú aj vzácne výnimky, ktoré tento charakteristický znak nemajú.

Ich sfarbenie je čierne alebo červené po celom tele.

Ako sa po uštipnutí psa zachovať

Zavolajte veterinára. Preto je dobré mať číslo na veterinárneho lekára vždy pri sebe. Ak idete na výlet ďalej od bydliska, nájdite si pre istotu vopred kontakt na miestnu veterinárnu kliniku. Je to dôležitý preventívny krok, ktorý v akútnom prípade môže zachrániť vášmu psíkovi aj život.

Dostaňte psa čo najrýchlejšie k veterinárovi. Vyvarujte sa u psíka akejkoľvek fyzickej aktivity, ktorá by akurát rozohnala jed rýchlejšie do celého tela. Ak máte možnosť, môžete na ranu priložiť chladivý obklad.

Nikdy sa nesnažte jed z rany vysať. Je to takmer nemožné. Čas, ktorý by ste nad týmto zbytočným úkonom strávili, venujte radšej príchodom psíka v čo najkratšom čase na veterinárnu kliniku.

Kde sa zmije často vyskytujú

Povera, že vretenicu stretnete prevažne na suchých vyhriatych miestach, je už dávno prekonaná. Vretenice majú rady vlhko. Narazíte na nich oveľa častejšie pri potoku, jazere, rybníku, v okolí vodných plôch (okraje močiarov) a u rašelinísk, ale aj u práchnivých pňov, v ktorých sú dutiny a sú zarastené vegetáciou. Vretenica vie plávať, ale vo vode neloví.

Pes ve vodě zmije

Súvisiace články na blogu

 

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.