383 800 199
Brit Premium 5+1 konzerva
Fitmin krmiva

Mačacie zápachy a ich najčastejšie príčiny

Blogujeme Pridané 14.09.2020

Priviezli ste si domov najdúcha, zatúlané mačiatko alebo ste siahli po istote od chovateľa? Ak plánujete mať mačku doma, je v tom totiž dosť podstatný rozdiel. Aké sú najčastejšie pachové neresti mačiek?

Mať maznáčika vždy niečo stojí

Inu, každý majiteľ mačky nám dá iste za pravdu, že to skôr on býva u mačky, nie ona u neho. Podľa toho vyzerá aj ich spoločné spolužitie. Mačka sa dá do istej miery vychovať a nasmerovať tam, kam chcete vy. Je už ale na nej, či sa jej zrovna bude chcieť hrať podľa vašich pravidiel. Keď niečo vykoná rozhodne nečakajte previnilé pohľady. Mačka väčšinou odkráča stredom alebo robí, že sa proste nič nestalo. Najčastejšími páchnucimi prehreškami mačky sú moč, značkovanie a zvratky. Páchnucej srsti sa na rozdiel u psov ale báť nemusíte, mačka sa o toto postará počas osobnej hygieny.

Moč

Kým mačiatko či dospelá mačka od chovateľa spravidla vedia chodiť na debničku po vzore svojich rodičov, mica z dediny uvidí WC debničku prvýkrát až u vás. Zvážte preto prosím, či máte dostatok času a trpezlivosti to mačku naučiť vy. A ani tak to nemusí viesť k úspešnému koncu.

7 dôvodov prečo mačka nechodí na debničku:

  • Obdobie lákania opačného pohlavia tzv. značkovanie - kocúr na svoj pach láka samice a zároveň si tým vymedzuje svoje teritórium. Pozor, aj samice si značkujú územie! Tu pomôže kastrácia.
  • Dlho nevynesená debnička - vám by sa predsa tiež nechcelo na príliš znečistený záchod, mačka je na tom rovnako a každá má svoje hranice inde. Skúste zvýšiť frekvenciu čistenia mačacej toalety.
  • Viac mačiek v domácnosti - doprajte každej svoj záchod, ich počet by mal byť rovnaký, ako počet zvierat.
  • Mačka môže byť chorá - močenie inde, než ste u mačky zvyknutí môže značiť choroba zvieraťa. Poraďte sa s veterinárom a hlavne mačku nijako netrestajte! Potrebuje vašu pomoc.
  • V starobe môžu mačky tiež oslepnúť a horšie sa im "triafa" do debničky. Skúste zaobstarať väčšie mačacie WC a majte pre svojho seniora pochopenie.
  • Je to ešte mačiatko - ako už sme spomenuli, môžete si domov priniesť najdúcha, ktorý nemá o existencii nejakého mačacieho záchodu ani poňatia. Na vás je sa pokúsiť ho na debničku naučiť. Ako na to sa dočítate v jednom z našich článkov - Ako naučiť mačku chodiť na záchod.
  • Bojkot nejakej zmeny - mačke sa zrejme nepáčia zmeny, ktoré na jej území nastali. Nemáme na mysli nový obraz na stene, ale napríklad príchod dieťaťa, ďalšieho zvieraťa alebo sťahovanie.

Ako zápach odstrániť?

Na trhu existujú špeciálne prípravky, ktoré mačací pach neutralizujú. Ide o enzymatické odstraňovače zápachu.

Postup je taký, že najprv moč vysajete utierkou či papierovými obrúskami, nanesiete odstraňovač, necháte pôsobiť a až potom môžete škvrnu čistiť bežnými prípravkami. Aj u nás nájdete pomocníkov v boji s pachom moču. Hlavne nepoužívajte prostriedky s obsahom chlóru a amoniaku, tie mačky naopak priťahujú.

Zápach z úst

Silný až neznesiteľný zápach z úst vášho chlpatého miláčika? Verte nám, že to nie je bežné a zápach z papuľky môže značiť hneď niekoľko ochorení. Ak sa k tomu navyše pridajú príznaky ako vracanie, hnačka, nechutenstvo alebo časté močenie, bezodkladne by ste mali vyraziť k veterinárovi. Aj mačka môže trpieť zápalom ďasien, paradentózou, cukrovkou, ochorením pečene alebo dokonca rakovinou.

Vracenie

Ak mačka vracia treba 2x do mesiaca, je to u nej úplne bežné. Mačky totiž často trápia tzv. trichobezoáry, čo sú vlastne chumáče chlpov. Najviac na toto trpia dlhosrsté plemená. Domáca mačka sa snaží tohto cudzieho telesa zbaviť prirodzeným žuvaním zelene. Musíte jej odpustiť, ak ide zrovna o vašu obľúbenú izbovú rastlinu. Kúpte jej špeciálnu mačacie trávu a uvidíte, že bude spokojnosť na oboch stranách. Viac o trichobezoárov nájdete v jednom z našich starších článkov.

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.