Ako rozkŕmiť zviera v rekonvalescencii?

Pridané 17. 5. 2023 do kanála náš blog

Rovnako ako ľudia, tak aj psy alebo mačky potrebujú po operácii čas na odpočinok a rekonvalescenciu. Viete, ako správne na to?

Ako rozkŕmiť zviera v rekonvalescencii?

Priviezli ste si zviera po náročnom alebo aj banálnom chirurgickom zákroku domov a odmieta vám kŕmenie? Na veterine vám povedali, že to chce čas? Tak my vám ten čas skrátime a prezradíme vám, ako vo zvierati opäť prebudiť chuť do jedla aj v horšom zdravotnom stave. Povieme vám, ako to funguje u malých hlodavcov, s nimi je to niekedy ťažšie, než s mačičkou alebo psom.

Rekonvalescencia

Obdobie choroby alebo aj čas bezprostredne po chirurgickom zákroku je stav, kedy telo potrebuje viac energie na hojenie tkanív a zabezpečenie životných funkcií. Preto môžete pozorovať skleslosť u svojho parťáka, to je úplne normálne, pokiaľ tento stav nezachádza až do apatických alebo letargických stavov (v tomto prípade volajte veterinári). Preto je všeobecne a striktne odporúčaný kľudový režim minimálne týždeň, niekedy až do vybratia stehov, pokiaľ sú potrebné - a to je 10-12 dní od chirurgického zákroku.

Pokojový režim znamená

Len pre vysvetlenú, kľudový režim pre veterinárnom zákroku znamená predovšetkým:

  • po ortopedických operáciách – iba prechádzky na vodítku, žiadny voľný beh vonku, žiadne aportovanie, zamedzenie chôdze do schodov a skoky na pohovku alebo na posteľ. Vo väčšine prípadov pre komplikovanejšie stavy vám môže veterinár „naordinovať“ pobyt v klietke, aby bolo zviera maximálne v kľudovom režime,
  • po interných operáciách – prechádzky iba na vodítku „vyčúrať“ a domov, bez skákania a hier s hračkami,
  • po stomatologických operáciách – nie je až taký dôležitý striktný kľudový režim, ale potreba v deň zákroku udržiavať zviera v pokoji, aj z dôvodu eliminácie krvácania, ktoré niekedy po komplikovaných extrakciách zubov môže nastať.

Vaša pomoc bude potrebná

Toto obdobie je náročné ako pre zvieratá, tak aj pre ich majiteľov. Niektoré zvieratá môžu bezprostredne večer v deň zákroku byť v úplnej pohode a majú pokojne aj chuť do jedla, ale niektorí jedinci bolesť a pooperačný stav neznášajú veľmi dobre a je potrebné im trošku pomôcť.

Chorý senior

Pokiaľ máte v starostlivosti seniora chronicky chorého je starostlivosť o neho veľmi náročná. Väčšinou sú tieto psy sú menej aktívne a ak príde obdobie nechutenstva, neváhajte a kontaktuje veterinára, ihneď. Nečakajte 2-4 dni. To by už tiež mohlo byť v pokročilom veku neskoro. Niekedy psy neje z dôvodu bolestivosti. V prípade, že inak je zviera zdravé v rámci možností, môžete mu predkladať viac energetické krmivo, než doteraz, aby nabral silu, ktorá sa veľmi rýchlo vytráca bez príjmu potravy.

  

Ak váš maznáčik krmivo odmieta, obráťte sa na svojho veterinára.

Docielite tým jednoducho podaním vysokoenergetických pást (Calopet gél) alebo konzerv (konzerva Recovery od Royal Canin), ktoré v malom množstve obsahujú veľa energie. Na trhu existujú aj skvelé podporné tekutiny, ktoré sa bez akejkoľvek prípravy ľahko aplikujú striekačkou (Royal Canin VDIET RECOVERY LIQUID 3 x 200 ml). Skúste svojmu psiemu starčekovi uvariť alebo predložiť niečo, čo nikdy neodmietne, pokiaľ ani to nezaberie, musíte pristúpiť na asistované kŕmenie pomocou injekčnej striekačky a pastu alebo konzervu vpravovať priamo do tlamičky v niekoľkohodinových intervaloch. To isté platí aj s vodou. V týchto stavoch však veterinárny lekár častejšie pristupuje k infúznej terapii, ktorá efektívnejšie dopraví potrebné živiny priamo do krvi.

Odmietanie krmiva

Pokiaľ sa staráte o zviera po zákroku a odmieta prijímať potravu, môže to byť z dôvodu bolestivosť, ktorá ho sužuje. Uistite sa, že správne podávate analgetiká (lieky proti bolesti a zápalu) a presvedčte sa, že je všetko po zákroku v úplnom poriadku (stav rany, prítomnosť krvácania a tak ďalej). Pokiaľ je zviera po zákroku apatické, nie je to dobré a musíte vyhľadať veterinára. Niekedy v rámci akútnych stavov, ktoré vyžadujú okamžitú chirurgickú pomoc (torzia žalúdka, črevnej nepriechodnosti, prítomnosť cudzieho telesa, zápal maternice, akútne brušné krvácanie, odstránenie sleziny a ďalšie), sú potrebné niekoľko denné infúzie, ktoré opäť telo naštartujú do normálneho fungovania. Veterinár by vás nemal nechať dokrmovať niekoľko dní v domácej starostlivosti, telo po takom zákroku potrebuje skôr infúznu terapiu a komplexnú vnútrožilovú výživu.

Pre rýchlejšie hojenie tkanív skvele funguje Alavis Curenzym Enzymoterapia, ktorý vďaka obsahu enzýmu urýchľuje hojenie pooperačných rán a zlepšuje celkový stav organizmu. Vhodný ako doplnenie liečby k naordinovanej terapii veterinárom. Balenie obsahuje kapsule, ktoré môžete rozrobiť a posypať na kŕmenie alebo rozpustiť vo vode a vpraviť injekčnou striekačkou.

Stomatologické ošetrenie

Zviera po stomatologickom ošetrení - ak došlo na extrakcie (trhanie zubov), tak dbajte na predkladanie mäkkej stravy niekoľko dní (pokojne týždeň až dva), najmä ak sú rany po trhaní stoličiek alebo špičiakov veľké. Podávanie analgetík by malo stav výrazne zlepšiť a vďaka nim by sa malo zviera najesť. Snažte sa vyvarovať drastického asistovaného dokrmovania, pretože tlamička po zákroku bude naozaj bolestivá. Pokiaľ si neviete rady, radšej kontaktujte veterinu.

    

Šteňatá sa dokrmujú mliečnou výživou alebo vhodným krmivom.

Choré mláďatá

Tie sú odkázané na priame dokrmovanie, buď umelou mliečnou výživou alebo už energeticky vhodným krmivom pre mláďatá, ktoré vám ideálne určia veterinár.

Dospelý jedinec s akútnym ochorením

Dospelý jedinec s akútnym ochorením – väčšinou je na vine bakteriálna infekcia, vďaka ktorej sa rozvíja v tele zápal a môže ísť o bolestivý stav kdekoľvek na tele (hryzové rany u mačiek, hotspoty, strelné poranenia alebo ochorenia obličiek alebo pečene, zápal pankreasu). V posledných dvoch prípadoch je primárnou liečbou infúznej terapie priamo na veterinárnej klinike. Zvyšné uvedené príklady sa zvládnu hravo v domácom ošetrovaní za podmienkou podávania antibiotík a liekov proti bolesti i zápalu. Lekári ich často vpravujú injekčne ihneď v ordinácii a tak sa môže stať, že po príchode domov alebo za pár hodín od aplikácie sa zviera samo naje, ak nie, môžete mu predložiť energetickú pastu alebo chutnú konzervu na zachovanie energetickej potreby.

Dospelý jedinec s chronickým ochorením

Dospelý jedinec s chronickým ochorením môže mať s príjmom potravy dlhodobý problém, preto je nutné tento stav konzultovať s veterinárnym lekárom. Niekedy naordinované diéty nie sú chutné a sú zvieratá, ktoré ich jednoducho prijímať nebudú a budú radšej hladovať, čo je v období rekonvalescencie nežiaduce. Všeobecne platí, že je vhodné u týchto zvierat kŕmiť to, čo naozaj skonzumujú. Snažte sa však čo najviac sa pokúsiť o skrmovanie veterinárnej diéty, pretože tá vášmu psiemu alebo mačaciemu parťákovi môže pokojne predĺžiť život o ďalších pár mesiacov – najmä obličkové a pečeňové diéty. Vyskúšajte viac firiem, ale pri zachovaní rovnakého druhu diéty. Chutné krmivá nájdete vo firme BritCare, Royal Canin alebo Hill´s.

Čo hlodavce?

Malé pet zvieratká ako sú morčatá, králiky sú všeobecne náročnejšie pre domáce ošetrovanie, pretože ich obdobie uzdravovania môže mať dlhšie trvanie. Niekedy naozaj trvá, kým začnú sami prijímať potravu, najmä ak sú po zubnom ošetrení. Pokiaľ odmietajú krmivo, tak aj deň je pre nich dlhý a je to závažný stav, môže dochádzať k plynatosti tráviaceho traktu a môžu na to až zomrieť. Preto určite čo najskôr navštívte veterinárneho lekára, ktorý po zaliečení vám domov vydá tzv. instantné seno, čo je senná zložka s vitamínmi a minerálmi v sypkej podobe, ktorú si doma podľa potreby zriedite.

Môžeme vám priamo odporučiť napríklad prípravok Rodicare instant 170g, ktorý si narieďte v pomere 60-70ml/kg/deň s vodou a podávajte každé 2-3 hodiny priamo do tlamičky zvieraťa pomocou striekačky.

Hlodavce sa kŕmia priamo do tlamičky z injekčnej striekačky.

Chovateľské rady pri podávaní liečiv a potravy

Dáva vám podanie lieku vášmu maznáčikovi "zabrať" a neviete si rady, ako do jeho telíčka liečivá alebo aj krmivo dostať? Prinášame vám pár rady a trikov, ako to docielite v pokoji a bez stresu.

  • Pokiaľ zviera neprijíma krmivo, ale vodu, možno liek (ak je rozpustný vo vode) podať vo vode. Liek môžeme tiež rozmiešať av podobe kaše a tiež aplikovať injekčnou striekačkou.
  • Pokiaľ zviera spontánne neprijíma liek v krmive, môžete ho po fixácii a zaklonení hlavy vložiť na koreň jazyka prstami alebo pomocou aplikátora tabliet. Po aplikácii držíme zatvorenú ústnu dutinu a 5 prehltnutí podporíme vstreknutím vody.
  • Aplikácia liečiv u psa alebo mačky prebieha nasledovne - stúpneme si za psa obkročmo a nohami ho fixujeme. U malých psov a mačiek je vhodná fixácia nohami v podrepe, alebo asistencie ďalšej osoby. Jednou rukou mu zakloníme hlavu a tlakom cez pysky v mieste kútikov papule ho donútime otvoriť ústnu dutinu a druhou rukou aplikujeme tabletu alebo dokrm čo najhlbšie na koreň jazyka. Tlamu zatvoríme a 90 držíme zaklonenú, kým pes neprehltne. Prehltnutie je vhodné podporiť vstreknutím vody striekačkou zo strany medzi zubami.
  • Podobne aplikujeme aj lieky vo forme riedkej kaše s pomocou injekčnej striekačky. Niekedy psy prijímajú namiešané dokrmované krmivo tak, že bokom papule v oblasti kútika vložiť naplnenie injekčnú striekačku a pomaly stláčate piest striekačky a čakáte priebežne, ako zviera prehĺta.

Operácia as ňou spojená následná rekonvalescencia môže byť pre vás aj vášho psa stresujúca, avšak s rady a tipy, ako sa v každej situácii zachovať vám všetko iste pôjde od ruky a váš maznáčik sa tak čoskoro bude tešiť plnému zdraviu a spokojnosti.


Zaujal vás tento článok?

Objavte ďalšie zaujímavé články, ktoré by vám mohli uniknúť! Pravidelne pre vás vyberáme to najzaujímavejšie – inšpiratívne príbehy, užitočné tipy aj aktuálne dianie, ktoré stojí za vašu pozornosť. Preskúmajte, čo ďalšie sme pre vás pripravili, a nenechajte si ujsť šancu byť o krok napred!

Zobraziť ďalšie články

Na expedíciu 5.5.

Calopet gel 120g

Calopet gel 120g

Skladom

24,69 €
205,75 €/kg

zľava
9%
Na expedíciu 5.5.

Royal Canin VD Recovery Feline/Canine 195 g

Royal Canin VD Recovery Feline/Canine 195 g

Skladom

3,89 €
19,95 €/kg

Viac variantov
zľava
9%
Na expedíciu 5.5.

Alavis Enzýmoterapia-Curenzým pre psy a mačky 20cps

ALAVIS Curenzym

Skladom

Veterinárny prípravok, posilnenie imunity a hojivosti, starostlivosť po úrazoch a operáciách,…

9,79 €

Viac variantov
zľava
16%
Na expedíciu 5.5.

Multivitamínová pasta 100g - TRIXIE

Multi-Vitamin DOG Trixie

Skladom

Výživový doplnok, pasta, vitamíny a minerály, pre psov.

3,59 €
35,90 €/kg

Na expedíciu 5.5.

RodiCare instant 170g

RodiCare instant 170g

Skladom

Kompletné krmivo v práškovej forme určenej pre morčatá, králiky, činčily, ale aj pre plazy a vtáky,…

15,19 €
89,35 €/kg

Viac variantov
zľava
23%
Na expedíciu 2.5.
Darček zadarmo
v hodnotě 2,29 €

Velxara Dry FM GF dog monoprotein lamb 11,4 kg

VELXARA Dog GF Adult Lamb 11,4kg

Skladom

Kompletné, superprémiové, príchuť jahňacie (monoproteín), pre dospelých psov všetkých plemien. Bez…
Registrovaní 65,19 €

69,59 €
5,90 €/kg

Viac variantov
 

Nastavenia ochrany osobných údajov

Prispôsobíme sa vašim potrebám. Aby sme mohli byť čo najlepší, potrebujeme váš súhlas na používanie jednotlivých súborov cookie a na poskytovanie údajov tretím stranám. Súhlas môžete udeliť kliknutím na tlačidlo "Prijať všetko".

Prijať všetko Odmietnuť

Nastavení cookie

Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí. Viac informácií o spôsobe spracovania cookies nájdete v sekcii Bezpečnosť a ochrana osobných údajov.

Súhlasím so všetkými Odmietnuť