Správate doma fretku? Potom spozornite. Hyperestrogenizmus sa totiž môže týkať aj vašej chlpatej lásky. Ako sa prejavuje, aká je liečba a dá sa tomuto ochoreniu predchádzať?
Toto ochorenie je najčastejšie diagnostikovateľné práve u fretiek, pre ktoré je veľmi závažné av pokročilých stavoch ich ohrozuje na živote. O aké ochorenie sa jedná a kedy je najvhodnejšia doba to začať riešiť, aby už nebolo neskoro? Existuje nejaká prevencia? Na tieto otázky nájdete odpovede v dnešnom článku! Poďme sa týmto roztomilým zvieratkám dostať „pod kožu“ viac!
Fretka domáca
V záujmových chovoch sú fretky chované prevažne ako jednotlivci. Samice pohlavne dospievajú počas 6. až 8. mesiaca veku a ihneď na to prichádza prvá ruje. Počas reprodukčného cyklu a ovulácie dochádza, bez prítomnosti samca, k pretrvávaniu folikulov na vaječníkoch a tým sa vlastne udržuje samica v permanentnej ruji, čo pre ňu môže byť až fatálne. Ihneď si povieme, prečo to tak je. Kritický okamih nastáva, keď ruje trvá dlhšie ako 4 týždne – tu už je rozhodne nutné navštíviť veterinára a začať konať, ak sa zdravotný stav vášho miláčika horší už skôr, konajte ihneď!
Za tieto ťažkosti môžu hormóny estrogény, ktoré stimulujú organizmus a celú ruju. Pri dlhodobejšom pôsobení estrogénov, dochádza k útlmu funkcie kostnej drene a vzniká tak (v dôsledku obmedzenia tvorby červených krviniek) tzv. aplastická anémia.
Klinické príznaky hyperestrogenizmu:
- opuch vulvy,
- výtok z pohlavných ciest (číry až žltkastý),
- povrchové kožné zápaly v oblasti vulvy,
- vypadávanie srsti v oblasti chrbta a koreňa chvosta (nie je tak časté),
- únava až letargia – ihneď vyhľadať veterinára,
- apatia v tých horších prípadoch, keď nie je na čo čakať a ihneď vyhľadať veterinára,
- nechutenstva a chudnutie až anorexia,
- celková slabosť až paréza panvových končatín – ihneď vyhľadať veterinára,
- krvavá hnačka – ihneď vyhľadať veterinára,
- a ďalšie sekundárne infekcie, ktoré sú priebojné cez oslabený imunitný systém, pretože kostná dreň neplní svoju ochrannú funkciu.
Diagnostika
Medzi diagnostické postupy patrí základné klinické vyšetrenie a podrobná anamnéza odobratá od majiteľa/chovateľa fretky. Pri klinickom vyšetrení sú viditeľné bledé sliznice a srdcové šelesty (v dôsledku anémie) a samozrejme odchýlky v krvnom obraze pri vyšetrení krvi. Po pridaní bakteriálnej kontaminácie nie sú ojedinelé ani zápaly maternice (tzv. pyometra) a pneumónie.
Ultrasonografické vyšetrenie môže odhaliť nálezy na pohlavných orgánoch, ako sú rôzne novotvary až cysty. Pri zlom krvnom obraze sa niekedy musí podávať aj krvná transfúzia, ktorá dodá do tela nové červené krvinky, ktoré fretke chýbajú, pretože bez erytrocytov dochádza aj k zlému okysličeniu celého tela!
Aj ako majitelia fretky by ste mali mať svojho veterinára. Nikdy totiž neviete, kedy ho budete potrebovať.
Terapia a prevencia
V momente, keď sa už klinické príznaky prejavia, ide o závažný stav vyžadujúci veterinárne riešenie. Aj napriek tomu sa niektorí jedinci dokážu rýchlo dostať do zlého zdravotného stavu, kedy môže byť už neskoro aj napriek všetkej starostlivosti veterinára – je teda preto nutné, konať ihneď pri zistení akéhokoľvek zjavného príznaku či náznaku pretrvávajúcej ruje, aby sa včas začala liečba.
- Kastrácia. Najlepšou možnou terapiou je kastrácia (odstránenie vaječníkov i maternice), ktorá sa ale nemôže vykonávať v závažnom stave, pretože operáciu a anestéziu by vyčerpané a oslabené zviera nemuselo prežiť (na to myslite dostatočne dopredu aj v rámci prevencie). V prípade, že sa podá krvná transfúzia a dôjde k stabilizácii zvieraťa, chirurgický zákrok je možné vykonať za predpokladu, že straty krvi budú minimálne.
- Hormóny. Druhou možnosťou je aplikácia hormonálnych prípravkov, ktoré vyvolajú ovuláciu (prasknutie pretrvávajúceho folikulu, ktorý je nežiaduci) a dochádza potom po niekoľkých dňoch k ústupu príznakov a samotného hormonálnej stimulácie. Niekedy sa aplikácia hormónov musí zopakovať, to záleží na zdravotnom stave a úsudku veterinárneho lekára. V prípade pohlavného styku samičky so samcom k hyperestrogenizmu samozrejme nedochádza.
Tip pre majiteľa
Spýtajte sa svojho veterinárneho lekára na aplikáciu „čipu“ pod názvom Supralorin, ktorý sa používa ako tzv. chemická kastrácia u samcov (najmä u psov), ale aj u fretiek samíc pôsobí perfektne na potlačenie ruje. Dĺžka pôsobenia je okolo pol roka, pri fretkách aj o trošku dlhšie. Veľkou výhodou je, že zviera nemusí podstupovať anestéziu za účelom „kastrácie“ či potlačenia hormónov.
Čo je Supralorin?
Ide o podkožný implantát veľkosti zrnka ryže, ktorý je do tela vpravený podkožnou injekčnou aplikáciou – rovnako ako napríklad klasické čipovanie psov. Účinnou látkou je Deslorelínum. Je to agonista gonadotropných hormónov – v skratke narúša hormonálnu os a fretka sa po aplikácii stáva neplodnou, necykluje.
11,29 €
3,09 €