383 800 199
Brit Premium 5+1 konzerva
Fitmin krmiva

Nevhodné zložky v krmivách pre psov a mačky. Na čo si dať pozor?

Blogujeme Pridané 13.07.2020

Viete, čím svojho štvornohého parťáka kŕmite? Ktoré zložky v krmivách sú prínosné, ktorým sa na druhú stranu vyhnúť oblúkom?

Nie vždy platí, že s cenou rastie kvalita. A to, aké reklamy na krmivá pre zvierata vidíme v televízii najčastejšie neznamená, že to krmivo musí byť tým najlepším krmivom. Veľmi často je práve také krmivo, ktoré na vás v televízii v reklamných spotoch útočí najviac, tým najhorším, nekvalitným a často aj podpriemerným.

Čo teda robiť? Čítajte zloženie granúl, konzerv, maškŕt a ďalších krmív. Jedine tak zistíte, čo svojmu psíkovi alebo mačičke skutočne dávate do mištičky.

Od toho sa totiž odvíja jeho zdravie, dĺžka života, radosť, ktorú vám bude dávať deň čo deň, a v neposlednom rade aj výdavky za veterinára.

Týmto zložkám v krmive sa vyhnite

Dnes sa zameriame na konkrétne zložky krmív, ktorým sa výživoví odborníci odporúčajú úplne vyhnúť. Ak zistíte, že ste maznáčika pohostili dobrotou obsahujúcou niektoré z nasledujúcich ingrediencií, nemusíte hneď vešať hlavu. Raz mu to pravdepodobne neuškodí. Najdôležitejšie je, čím ho kŕmite pravidelne, pretože to sa na jeho zdraviu skôr či neskôr zaručene prejaví.

Sorban draselný (E202). Konzervačné činidlo proti plesniam. Táto látka sa používa do pracích prostriedkov a sprchových gélov, ale bohužiaľ ju tiež nájdete v niektorých krmivách.

Chlorid draselný (E508). Zvýrazňuje chuť, zmäkčuje mäso. Nebezpečný hlavne pri dlhodobom kŕmení. Používa sa ako náhradka kuchynskej soli pri liečbe hypertenzie. Dodáva krmivám slanosť, tým pádom chutnosť.

Cukor. Pridaním cukru do krmiva pre psov a mačky sa výrobca často snaží zakryť nedostatky v krmive práve touto, pre chuťové bunky neodolateľnou chuťou. Nenechajte sa oklamať ani názvami ako karamel, sacharóza alebo sirup. Všetky tieto látky majú jedno spoločné, a to že do jedálnička maznáčikov nepatria a majú na ich zdravie negatívne účinky.

Cukr

Soľ (chlorid sodný). Pridáva sa do krmív pre zvýraznenie chuti a vône. Pravidelné a nadmerné množstvo soli v jedálničku maznáčikov ich zdraviu veľmi škodí. Počnúc vysokým tlakom a končiac vážnymi srdečnými problémami. Soľ je minerál a sama o sebe je obsiahnutá už v základných zložkách. Dodatočné pridanie opäť maskuje nedostatky krmiva.

Celulóza. Slúži ako zdroj vlákniny a vo väčšine prípadov sa vyrába z papiera prípadne buničiny. Odborníci na krmivá sa odporúčajú tejto lacnej zložke vyhnúť a radšej siahnuť po krmivách s prírodným zdrojom vlákniny - ovocím a zeleninou.

Pšenica a sója. Sója je lacným zdrojom bielkovín, a preto v krmivách nahrádza mäso. Pšenica je ďalšou lacnou zložkou, ktorá pridáva krmivu na objeme. Ako sóju, tak pšenicu bohužiaľ psy aj mačky zle trávia.

Pšenice

Umelé farbivá a konzervanty. Existuje ich celý rad. Farbivá môžete nájsť napr. pod pojmami oxid titaničitý, chinolinová žluť alebo tartrazín. Určite už ste sa stretli s takými granulami, kedy má každá granulka inú farbu. Na prvý pohľad možno krmivo vyzerá super zdravo. Červené granulky evokujú pridanú červenú repu, zelené zase špenát. Bohužiaľ často práve tieto farebné granule obsahujú umelé farbivá. Všimnite si, že u kvalitných značiek nikdy nenájdete vo vreci rôznofarebné granuly. Chemické konzervanty odhalíte napr. pod pojmami fosforečnan vápenatý, BHT, BHA alebo, ako už sme spomenuli, sorban draselný.

Granule

Lacné tuky a oleje. Tuky sú samozrejme vo výžive maznáčikov veľmi dôležité. Avšak nie je tuk ako tuk. Taký lososový, ľanový a ďalšie superprémiove oleje majú svoje dôležité zastúpenie. Vyhnite sa ale lacným náhradám napr. palmovému. Určite tiež spozornite, pokiaľ v zložení uvidíte všeobecný pojem "oleje a tuky", za ktorým sa môžu skrývať nekvalitné oleje a tuky spracované pod vysokou teplotou a škodlivé pre zdravie maznáčika.

Zvláštne zložky/prísady. Tento termín pod sebou môže skrývať čokoľvek. Väčšinou slúži na zamaskovanie nevhodných surovín. Akonáhle vidíte túto a podobné nejasné deklarácie, krmivu sa vyhnite. Kvalitný výrobca vždy uvádza presné zloženie a nič sa nesnaží ututlať.

Vedľajšie produkty živočíšneho/rastlinného pôvodu. Krmivám s týmto zložením by sa mali vyhnúť hlavne miláčikovia s alergiou alebo potravinovou intoleranciou. Tento pojem totiž zahŕňa mix produktov z mäsovej/rastlinnej produkcie, pokiaľ teda nie je bližšie špecifikované.

Kvalitné značky

Ak ste psičkár začiatočník a v krmivách zatiaľ nemáte taký prehľad, iste vám uľahčíme výber odporúčaním niekoľkých osvedčených kvalitných značiek. Vopred chceme povedať, že vynikajúcich značiek je na trhu viac, než by sa vošlo do nasledujúcej koláže. Ak sa chcete pozrieť aj na ďalšie značky, prejdite na ponuku krmív pre psov alebo pre mačky. Pre rýchlejšiu orientáciu odporúčame použiť parametrickú filtráciu (vek, veľkosť plemena, kvalita krmiva, príchuť a pod.).

Krmivá pre psov

Kvalitní krmiva pro psy

Acana Dog Free-Run Duck ● Carnilove Dog Pouch Paté Wild Boar ● Orijen Dog Adult Original ● Acana pamlsek Grass-Fed Lamb ● Marp Holistic Salmon ● Brit Dog Fresh Chicken with Sweet Potato ● Platinum Adult Iberico & Greens ● Marp Angus Beef vanička pre psov s hovädzím ● TASTE OF THE WILD Pacific Stream Canine 

Krmiva pro kočky

Kvalitní krmiva pro kočky

Marp Holistic Salmon CAT ● AATU Cat Chicken & Pheasant kapsička ● Nativia Cat Adult Duck&Rice ● Bozita Cat kousky v želé s jehněčím masem ● Taste of the Wild Rocky Mountain Feline ● Brit Fish Dreams Chicken Fillet & Shrimps ● Brit Care Cat Missy for Sterilised ● Carnilove Cat Semi Moist Snack Sardine & Parsley ● Carnilove Cat LB Duck&Turkey Muscles,Bones,Joints

V ďalšom článku sa zameriame na suroviny v krmivách, ktoré miláčikom naopak prospievajú. Dozviete sa, prečo majú dôležité zastúpenie v ich jedálničku a aké benefity prinesú vášmu štvornohému parťákovi.

 

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.