383 800 199
Brit Premium 5+1 konzerva
Fitmin krmiva

Všetko o besnote: ako sa prejavuje a čo robiť, ak vás pohryzie cudzí pes?

Blogujeme Pridané 22.07.2020

Besnota je celosvetovo najznámejšie ochorenie postihujúce nielen psy, ale aj všetky ostatné teplokrvné živočíchy. Je prenosné aj na človeka, a preto tento zákerný vírus desí ľudstvo už od nepamäti.

Čo je besnota?

Pôvodcom ochorenia je Lissavirus čeľade Rhabdoviridae. Vírus sa z tela nakazeného jedinca vylučuje slinami, v ktorých sa vyskytuje už 3-5 dní pred prejavením prvých klinických príznakov. K infekcii dochádza len v prípade prenosu infikovaných slín do krvného riečišťa. V rane sa vírus primárne rozmnoží a určitú dobu zotrváva.

Potom "cestuje" pozdĺž nervových dráh do centrálnej nervovej sústavy. Tu sa vírus začne veľmi výrazne a rýchlo množiť, dochádza k prejavu klinických príznakov a následnému rýchlemu úmrtiu.

Inkubačná doba sa pohybuje medzi 2-4 týždňami, ale sú aj výnimky (napríklad koňovité), u ktorých sa inkubačná doba môže predĺžiť až na 15 mesiacov. Všeobecne platí, že čím bližšie je rana k mozgu, tým kratšia je inkubačná doba.

Máme šťastie, že žijeme na Slovensku. To sa totiž zásluhou výborného ochranného systému Štátnej veterinárnej správy a povinného očkovania psov proti besnote môže ako jedna z mála svetových krajín pýšiť statusom besnoty prostého štátu, a to od roku 2018.

Vzteklina

Besnota má niekoľko štádií, medzi ktoré patrí aj agresivita.

Ako sa prejavuje?

Besnotu môžeme podľa priebehu rozdeliť na dve formy.

Zúrivá forma. Ide o najčastejšiu formu tohto ochorenia, prejavujúcu sa rozdielnymi príznakmi v troch po sebe nasledujúcich štádiách.

  • Prvé štádium - prodromálne. Prejavuje sa nepríliš výraznými zmenami v správaní. Možno vypozorovať apatiu, depresiu, ochabnutie hltanu, zmenu vokalizácie a nemožnosť prehĺtať, s čím je tiež spojené nadmerné slinenie.
  • Druhé štádium - excitačné. Tu nastupuje agresivita, napádanie iných jedincov, požieranie nejedlých predmetov, vrhanie sa po akýchkoľvek predmetoch a charakteristická kývajúca chôdza.
  • Tretie štádium - paralytické. Jedná sa štádium posledné, ktoré spôsobuje postupné ochrnutie a paralýzu celého tela. Nakazené zviera zomiera na zlyhanie srdca a dýchacích svalov.

Tichá forma. Prejavuje sa takmer zhodne, až na absenciu excitačného štádia. Bohužiaľ nevyhnutnou smrťou končí obe formy tohto ochorenia.

Ako besnotu odhaliť a liečiť?

Ochorenie sa vyšetruje zo vzoriek mozgového tkaniva špeciálnym testom, ktorý preukazuje antigény priamo v tkanive nakazeného jedinca. Pri zisťovaní besnoty u psov je vždy nutné vylúčiť všetky podobné ochorenia, ako je napríklad Psinka alebo Aujeszkyho choroba, ktorá je tiež známa ako Pseudorabies (čiže aj pseudo besnota).

U zvierat. Ochorenie je u zvierat neliečiteľné a rieši sa bohužiaľ vždy radikálne, teda usmrtením.

U ľudí. Liečba sa vykonáva pomocou očkovania. Ak sa s liečbou začne včas, je prognóza relatívne priaznivá, pretože si telo na základe očkovania vytvorí protilátku a vírus zlikviduje ešte predtým, než sa dostane do mozgu. Ak je však liečba nasadená neskoro a vírus je už vypestovaný, potom je šanca na vyliečenie takmer mizivá.

Vzteklina očkování

Louis Pasteur, francúzsky biológ, vynašiel vakcínu proti besnote a v roku 1885 vykonal prvé očkovanie.

Prevencia

Každý pes starší 6 mesiacov s pobytom na území Slovenskej republiky, musí byť zo zákona očkovaný proti besnote. Revakcinujú sa každý rok až dva, podľa typu aplikovanej vakcíny.

Čo robiť, keď vás pohryzie pes?

Ak vás pohrýzol pes, je nevyhnutné, aby zviera prešlo veterinárnym vyšetrením v deň pohryzenia a 5. deň po príhode. Druhé vyšetrenie sa vykonáva práve z dôvodu, že je vírus zo slín vylučovaný už 3-5 dní pred prejavením klinickým príznakov. Ak nejaví pes ani 5. deň žiadne príznaky, nakazenia človeka je vylúčené a nie je nutné podstupovať ďalšie ochranné kroky.

V prípade, že je človek uhryznutý divokým zvieraťom, ktoré nie je možné vyšetriť, vždy sa aplikuje preventívne očkovacia liečba.

Ďalšie témy na blogu ohľadom zdravie maznáčikov

 

 

Odoberajte náš newsletter

Dostávajte od nás zadarmo akcie a zľavové kódy, o ktorých sa inde na webe nedozviete.